Zář 08

Jeskyně Cueva de la Pileta

do Výlety

Jeskyně „la Pileta“ v sobě kombinuje zajímavou přírodní i historickou památku. Byla objevena v roce 1905 José Bullónem Lobato v hornaté krajině Serrania de Ronda. Zdejší skály tvoří jurské vápence. Hory pod kterými se jeskyně nachází nesou jména Sierra de Líbar a Guadiaro. Jinak je jeskyně situována u obce Benaoján asi 30 kilometrů ve vnitrozemí Costa del Sol. Z pobřežních letovisek jsou nejblíže Estepona a Marbella.

  

Největším lákadlem jeskyně jsou nádherné a velmi zachovalé pravěké malby. Vzhledem k jejich kulturnímu významu, byla jeskyně vyhlášena národní kulturní památkou španělským státem již v roce 1924. Jeskyně je ale krásná i sama o sobě. Nachází se zde velké dómy, přírodní útvary různých barev, propasti, ale i krystalicky průzračná jezírka někdy dokonce dozdobená rybyčkami.

Když se vrátíme k pravěkým malbám, tak nejstarší obrazy jsou malovány žlutou barvou a jsou na nich zobrazeny zvířata a různé jednoduché znaky. Novější obrazy jsou malovány červenou barvou a nakonec ty černé vytvořené uhlím a popelem. První malby jsou datovány do období mezi 30 000 a 32 000 let před naším letopočtem, zatímco ty poslední pak do časů mezi 4 000 a 5 000 let př. nl. Mezi nejčastěji zobrazované náměty patří: koně, kozy, býci a obrovská ryba nebo různé magické znaky, jejichž význam nám dnes už uniká.

  

Jeskyně la Pileta může být krásným výletem a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Otevřeno zde mají kromě neděle denně od 9:00 do 17:00, ceny vstupenek se pohybují od 5 do 8 € za osobu, v závislosti zda se jedná o dospělého, dítě nebo o větší skupiny.
Kontakt:

Cueva de la Pileta
MA-8401
Benaoján, Málaga
Telefon: +34 952 16 73 43

 

Napiš komentář