Říj 24

Vélez-Málaga

do Města

Vélez-Málaga je španělské město, které se nachází na samém jihu Španělska v provincii Malaga. V současné době zde žije 24 000 obyvatel. V erbu obce je udatný rytíř na koni, který drží v rukou meč. Jméno Veléz je pak odvozeno od místní řeky, která protéká v údolí pod městem.

  

Historie

První zmínka o tomto místě je z osmého století před naším letopočtem, kdy se o tomto místě hovoří jako o fénické osadě. Později zde také byli Římané. Město Vélez-Málaga však založili až mnohem později Maurové. Ve 13. a 14. století to bylo jedno z největších měst v tehdejším okolí. Po roce 1487 byli však Mauři Španěly vyhnání a město se stalo křesťanské.

Novodobá éra zde začala v šedesátých letech, kdy se z města stává významná turistická lokalita a destinace.

  

Současnost

Vélez-Málaga však není pouze klasické letní letovisko, nýbrž město, které pečuje o své památky a pamětihodnosti. Za zmínku stojí zejména staré ruiny hradu, které můžete vidět na kopci nad městem. Z kopce je pak pěkný výhled na město a okolí.

Daleko zachovalejší než staré ruiny hradu je kostel Santa María la Mayor, který byl postaven na konci 15. století. Pozoruhodný je fakt, že byl postaven na místě bývalé mešity. Z původní stavby však zbyl pouze minaret, z kterého se stala zvonice kostela.

  

Kostelů je však ve města více, ostatní kostely jsou však mladší než je kostel  Santa María la Mayor. Za hodno obdivu je potřeba zmínit kostel San Juan Bautista, který byl postaven v pozdním gotickým stylu a zaujme velmi naturalistickou sochou ukřižovaného Krista od sochaře Pedra de Many.

Nejstarší částí města je čtvrť, který se jmenuje Arrabal de San Sebastián. Tato pitoreskní čtvrť je pověstná svými úzkými uličkami a historickými domy.

Z kuriozit a zajímavostí je potřeba ještě zmínit kohoutí zápasy, které se pořádají každou neděli za pozornosti velkých davů místních lidí. Dalším tradičním podnikem je místní soutěž o nejlepšího kytaristu, která se pravidelně každým rokem pořádá v červenci.

  

Zajímavosti v okolí

Z Vélez-Málagy je kousíček k moři, kde naleznete velké množství menších letovisek. Nejbližšími jsou Torre del Mar, Caleta de Veléz a Los Tascanos. Pokud budete chtít navštívit tato příjemná letoviska, můžete se tam vypravit místní autobusovou linkou, která velmi často jezdí z centra Vélez-Málagy.

 

Tags:

Napiš komentář